האירועים שלנו

אם לבנייני מגורים היה מוח… הפתרון החדשני שמייצר בניינים חכמים

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

3

מבנים הופכים במהירות רבה להרבה יותר מאשר סתם ישות פיזית. בעזרת הטכנולוגיה הקוגניטיבית בניינים יכולים גם ללמוד, לחשוב ולפעול. כמות הנתונים העצומה שניתן להפיק מהבניינים מסוגלת ליצור סביבת משתמש חווייתית ומשופרת, ולנצל ביעילות רבה יותר את השטח ואת אמצעי התפעול. רק תחשבו מה יכול הבניין שלכם להשיג אם יהיה לו גם מוח?

למעשה, בנייני מגורים מייצרים כמות עצומה של נתונים שאיש לא טורח לארגן ולנתח. כאן בדיוק נכנס המחשוב הקוגניטיבי, שחובר לטכנולוגיה של הבניין החכם ושניהם יחד מאפשרים להשתמש בנתוני הבניין כדי לגבש החלטות מושכלות שיעזרו למקסם את חווית הדיירים בבניין. זהו הפתרון שמציעה Watson IoT של IBM, אשר מקבצת שלל נתונים חדשים ומתאימה אותם למרחב המחייה ולצרכים המשתנים של הדיירים.

הקונספט: להקל על חיי האנשים.

מבנים עם מערכות IoT הופכים את חיי הדיירים לקלים ונוחים יותר. למשל, אם פתאום ביום חורפי, מזג האוויר הופך חם יותר, הבניין יפסיק אוטומטית את החימום כדי להבטיח שהחדרים לא יבזבזו אנרגיה. אבל זה עוד כלום. בעתיד הלא רחוק, הבית שלכם יוכל לעשות דברים שהיום נראים דמיוניים לחלוטין. למשל, בתים יוכלו לזהות אורח שדופק בדלת, שאיתו קבעתם פגישה מראש, על ידי השוואת פניו עם הנתונים בלו"ז הרשום ביומן שלכם, ולהכניסו פנימה אוטומטית.

הדרך: ליצור תְּאוֹם דיגיטלי לבניין.

התּאוֹם הדיגיטלי של הבניין הוא למעשה מודל וירטואלי דיגיטלי שמייצג את כל מה שמתרחש בפועל במערכות הבניין. בנייני מגורים דומים במשהו לגוף האדם – גם להם יש מערכת אינסטלציה ומערכת עצבים (החיווט החשמלי) שנתמכים על ידי שלד. אבל מה יקרה אם נוסיף לבניין גם מוח שיוכל לקשר בין כל חלקי הגוף, ולנתח את הנתונים כדי לגבש החלטות מושכלות? תהליך זה אפשרי היום בעזרת חיישן נתונים שמופעל על ידי טכנולוגיית IoT (האינטרנט של הדברים) ומחובר לתוכנת פתרונות.

הפתרון: לעצב מבנים שיכולים ללמוד.

הבניין המסורתי לא יכול להסתגל ולצמוח כדי שיוכל לעמוד בציפיות המשתנות שלנו, הדיירים. אבל היום, בעידן ה-IoT, בניין חכם יכול למדוד בעצמו כמעט כל דבר ולהשתמש במידע הזה כדי להתאים את האופן שבו הדיירים משתמשים במרחב שלהם. ככול שהמידע שהבניין אוסף ומנתח הוא רב יותר, כך הוא גם הופך לחכם יותר, עד שנגיע למצב שבו הבניין יוכל להגיב לנסיבות משתנות ולהתאים את עצמו לצרכים.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם