אפשר להציע לך חברות? רשת של אנטנות לד מעודדת קשרים חברתיים

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

תארו לעצמכם מעין מחזה מדהים שבו כול שיחה שתנהלו עם השכן או השכנה תהפוך כבמטה קסם למופע מרהיב של אורות וצלילים שידליק, תרתי משמע, את רחובות השכונה שלכם… וככול שתדברו יותר כך ימשיך המופע האורקולי להתפתח, לפעול ולרתק את המבוגרים והילדים כאחד. הייתם מפסיקים לדבר עם השכנים? הייתם נשארים בבית? כנראה שהתשובה לשתי השאלות היא לא!

זהו הרעיון שעומד מאחורי היצירה האומנותית המיוחדת שנקראת – VoiceOver.

איך להחיות את הקשרים בין תושבי השכונה?

היצירה האומנותית VoiceOver, שהותקנה בכוונה תחילה במזרחה של העיר האנגלית Durham, שכונה שהפכה לאזור מקופח ומבודד מאז נסגרו המכרות שהיו מקור הפרנסה העיקרי של תושבי המקום בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת. East Durham נבחרה ליישום הפרויקט במטרה לנסות להחזיר לשכונה את התקשורת החברתית והידידותית בין התושבים.
במהלך הפרויקט הוזמנו דיירי השכונה (שהודו שאינם מרבים להיפגש ולדבר עם שכניהם) לתקשר בינם לבין עצמם באמצעות ה-VoiceOver, שמסוגל לגשר בין אנשים בשני קצות השכונה ומאפשר להם לשוחח ביניהם.

durham2

Usman Haque, מיוצרי הפרויקט, מכנה את המתקן "תשתית תרבותית משתפת" ומספר שהוא עודד את התושבים לשתף בסיפורי עבר על ימי המכרות, לשיר, לשוחח על עניינים פוליטיים או דתיים, או לקרוא בקול סיפור לפני השינה.
ה-VoiceOver תרם ליצירת ערוץ אינטראקטיבי שהפך את בליל קולותיהם של האנשים שדיברו ביניהם לאורות וצלילים שהאירו את השכונה כולה וגרמו לאנשים לצאת מהבית ולשוטט ברחובות שבהם התחולל המופע האורקולי המופלא.

durham1

durham3

איך בנויה היצירה VoiceOver?

יצירה זו מורכבת מרשת שמקשרת את הצרכנים לאנטנות אור ולתיבות רדיו.
– האנטנות נוצרו באמצעות צינורות אקריליק חלביים ורצועות LED שחוברו לגביעי יניקה.
– בכול תיבת רדיו הותקן רמקול ו-Raspberry Pi (סוג של מחשב בגודל של כרטיסי אשראי שפותח בבריטניה).

מתקנים אלה הוצבו על מספר בתים מארחים בשכונה. כל מכשיר היווה צומת ברשת המשותפת ונשא נתונים שהועברו לצמתים אחרים (זהו גם סוג הטכנולוגיה שעוזר לפעמים לספק קליטה באזורים שבהם הכיסוי וקליטת האות דלים מאוד).

לפי היוצרים, מטרת הפרויקט לא מוגבלת ליצירת כלי תקשורתי יעיל אלא בעיקר לגרום לכך שכמה שיותר אנשים יתקשרו בו זמנית עם אנשים אחרים, גם עם אנשים שהם כלל לא מכירים. יוצרי הפרויקט מאמינים כי אנשים שיהיו מעורבים באופן משמעותי ביצירה, בהתקנה ובתמיכה, יפיחו רוח חיים בתשתית תרבותית שמעודדת באופן אקטיבי מופעים, שיתופים וסיפור סיפורים.

כתובות נוספות שעשויות לעניין אתכם

 • Text_2

  קטלוג אותות האזהרה של E2S יוצא עכשיו

  קטלוג התראות אור וקול החדש של E2S

  E2S מתמחה בעיצוב ובייצור מוצרים של התראות אור וקול ,בעלי ביצועי שמע ואותות חזותיים

  קרא עוד
 • Text_2

  תאורה דינמית – Dynamic Lighting של פיליפס

  לשלב את ההשפעות הטובות של אור היום בכל חלל

  Philips

  Dynamic Lighting (תאורה דינמית) מדמה את

  קרא עוד