האירועים שלנו

ביומימיקרי: הרעיונות הרדיקליים האלה מוכיחים שהטבע יכול להיות מודל לחיקוי לעיצוב בר-קיימא

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

biomimicry-main-article

איך אפשר שלא להתפעל מחילזון הים הקטן שנצמד בחוזקה אל הסלע ומצליח לעמוד מול הגלים שמכים בו ללא הרף ולא מצליחים לנתק אותו מהאבן? מהו הדבק הזה שמאפשר לחילזון אחד קטן לעמוד מול עוצמת הגלים ולהישאר צמוד למקומו? האם אפשר לייצר דבק כל כך חזק גם במעבדה?

הטבע הוא מעבדת מחקר ופיתוח שפועלת כבר מיליוני שנים וכשאנחנו מסתכלים סביבנו, נראה שהוא עושה עבודה טובה מאוד. הצמחים ובעלי החיים מסוגלים להשתמש באנרגיה בצורה יעילה, להיות מולטי-פונקציונליים תוך שמירה על איזון, ולהיעזר במידע כדי להמשיך ולהתקיים. אז למה לא ללמוד מהטבע?

ביומימיקרי (Biomimicry) הוא ענף בעולם המדע שחוקר את דרכי פעולתו של הטבע במטרה לחקות דרכים אלה ולפתח לפיהן פתרונות לבעיות אנושיות שונות.

התחרות השנתית Biomimcry Global Design Challenge מתמקדת בהמצאות חדשות שנוצרו בעקבות השראה מהטבע. בשנת 2016 האתגרים בתחרות עוסקים בנושא המזון. והרעיונות הנבחרים (על ידינו) הם…

ללמוד מפרח הלוטוס

הלוטוס הוא פרח מים בעל מנגנון לניקוי עצמי שמצליח, בעזרת הגשם ואגלי הטל, לשטוף גורמים מזהמים מעליו. איך הוא עושה זאת?

עלי הלוטוס מכוסים בגבשושיות שעווניות דוחות מים. כשהטיפות יורדות על העלה הן מחליקות בין הגבשושיות בסחרור שאוסף את הלכלוך שניתק מהעלה ומותיר אותו נקי. המשמעות היא שמשטח מחוספס עם בליטות ננו-מטריות ידחה מים בהצלחה רבה יותר ממשטח חלק. זאת בזכות שטח המגע הזעיר שקיים בין המשטח למים.

מתקן שפותח לאחרונה וקיבל השראה מהלוטוס הוא ה-Nexloop. המתקן מנצל את מנגנון הלוטוס לאיסוף מי ומעוצב כתוספת לחזית הבניין או לחלון, כמו מזגן. המתקן לוכד את המים ומזרים אותם אוטומטית להשקיית צמחי הבית.

הביומימטיקה של מכשיר ה-Nexloop מתבטאת במשטחים שמושכים אליהם את המים ואז סופגים אותם.

– במשטח אנכי מתבצעת פעולת הידרופוביה (שדוחה מים) כמו עלה לוטוס, והמים מוזרמים כלפי מטה.
– במשטח אופקי מתבצעת פעולת הידרופיליה (שמושכת מים) כמו משטח קרח, והמים נשאבים פנימה.

הרעיון הוא שהתקנת ה-Nexloop תייתר את הצורך להשתמש במערכת המים העירונית. המתקן הוא מערכת פסיבית שעובדת בלולאה סגורה ללא משאבות תוך ניצול פעולת הנימיות כאמצעי להעברת המים.

כשמאפשרים לחזית הבניין לשמש כמדיום, מאפשרים למבנה כולו לשמש כתשתית ענקית בעלת תפקיד חשוב בקשר שבין מזון למים.

לך אל הנמלה עצל…

רעיון נוסף שהוגש לתחרות מציע אפליקציית רשת חברתית לקניית מוצרי מזון בהשראת עולם הנמלים ועל העובדה שאף נמלה לא נותנת הוראות לנמלים אחרות בסביבתה. כל נמלה עוקבת אחר ההתנהגות הסביבתית של הנמלים האחרות ולומדת מהן מה עליה לעשות. התנהגות חברתית זו של עולם הנמלים היוותה השראה לאפליקציה שמאפשרת לכול צרכן גם לראות מה חבריו הצרכנים רכשו בחנות וגם לדווח להם על הרכישות שלו. הצרכנים לומדים האחד מהתנהגותו של האחר ורוכשים מוצרים בהתאם.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם