בנה ביתך על הירח באמצעות הדפסת תלת-מימד

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

640px-moon_colony_with_rover

בימים שבהם אנחנו בקושי מצליחים להתמודד עם אתגרים הקשורים בבנייה חדשה ובדיור בר-השגה בארצנו הקטנטונת – בעולם הרחב כבר עוסקים בהקמת בתים על הירח. ולמה הירח? כי הוא יספק את התכנית המתאימה לצרכי בני האדם כך שיוכלו לחיות על המאדים. מדהים!
 
מתברר שהרעיון לשלוח אנשים לחיות על המאדים אינו חדש. אילון מוסק, מנכ"ל חברת SpaceX, פרסם לא מזמן שהוא שואף להנחית בני אדם על המאדים בעוד מספר שנים. אמנם, לאחר ההתרסקות של הלוויין הישראלי 'עמוס 6' כתוצאה מפיצוץ מתקן השיגור של החברה של מוסק כבר לא בטוח שהחברה תצליח לעמוד ביעדים אלה, אבל בכול מקרה כל תכנית שאפתנית שכזו צריכה להתייחס גם לשאלה: "איך בדיוק נחיה שם?"

אז איך באמת נחיה שם?

אחד הפרופסורים שכבר חשב על פתרון אפשרי לשאלה זו, הוא פרופסור להנדסה באוניברסיטת דרום קליפורניה להנדסה באוניברסיטת דרום קליפורניה, Behrokh Khoshnevis.
 
Khoshnevis פיתח שיטה בשם Contour Crafting שאמורה לאפשר לבני האדם לבנות בתים בקלות על כוכבי לכת אחרים. שיטת ה-Contour Crafting נעזרת ברובוט ענק שיודע להכין שכבות של בטון שמשמשות לבניית הבית, כאשר ההדפסה בתלת-מימד מאפשרת להכין מראש גם את כל התעלות המיועדות להעברת חוטי החשמל, האינסטלציה ומיזוג האוויר שיותקנו באתר עצמו ברגע שהמבנה יושלם.
 

רוב הרעיונות שהועלו עד כה בעולם בתחום בניית מבנים על כוכבי לכת אחרים מבוססים על הובלת דברים מכדור הארץ והרכבתם שם על הכוכב בחלל הרחוק. רעיונות אלה הופכים את העסק ליקר עד כדי כך שהם כמעט לא מעשיים. למשל, העברת קילוגרם אחד בלבד של חומר מכאן לירח תעלה כ-100,000 דולרים.
 
שיטת ה-Contour Crafting לא רק מצמצמת את העלויות, אלא גם האוטומציה של תהליך הבנייה מזרזרת משמעותית את כל התהליך, מסביר פרופסור Khoshnevis.
 
כדי להגשים את ה-Contour Crafting ולהפוך אותה למציאות, עובד הפרופסור עם הפיתוחים המתקדמים של תכנית NIAD (Nasa’s Innovative Advanced Concepts). Contour Crafting הגיעה כעת לשלב השני בתוכנית NIAC. כלומר, היא חלק ממחקר דו-שנתי שתקציבו 500,000 דולרים.
 
עדיין אין צפי באשר ליום המיוחל שבו נוכל יתחילו להשתמש במדפסת תלץ-מימד בחלל ו-Khoshnevis גם יודע שזה לא יקרה בימי חייו, ובכול זאת הוא סמוך ובטוח שזה הדבר הנכון לעשות כשעתיד האנושות עומד לנגד עינינו.

כתובות נוספות שעשויות לעניין אתכם

 • Text_2

  הטלוויזיות החכמות של סמסונג משנות צורה כדי שלא לכער את עיצוב הפנים

  3 לכל מי שמעריך עיצוב פנים, החלק הגרוע ביותר בקנייה של טלוויזיה גדולה הוא לא המחיר, כי הוא

  קרא עוד
 • Text_2

  מנורת עצבו-זאת-בעצמכם

  2 Smartbunch אמנם זכתה לתואר נורה, אבל למעשה היא דומה יותר להתקן תאורה. חלקי הנורה הם בצורת משולש

  קרא עוד