האירועים שלנו

בפיתוח: שיטה חדשה להרכבה רובוטית של שלדי עץ

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

זהו פרויקט של אוניברסיטת ETH Zurich שהוא שיתוף פעולה של חוקרי האוניברסיטה עם שתי מעבדות מחקר נוספות, ומאפשר לרובוטים להקים במהירות ובקלות מבנים גאומטריים של שלדי עץ, שיכולים לשמש גם לבנייה של מבנים גדולים.

01_DFAB HOUSE-800px

הדמיה של שלד העץ מכוסה במעטפת שקופה בחלקו העליון של מבנה ה-DFAB HOUSE הניסיוני של ETH Zurich

תהליך הבנייה הרובוטי כולל סדרה של תהליכים. מודל עיצוב ממוחשב שפותח על ידי החוקרים מייצר את קורות העץ בצורות גאומטריות שמבוססות על מספר רב של פרמטרים. הנתונים העיצוביים המרכזיים הם הקירות, שנבנים כיחידה אחת ועליהם מופיעים סימונים שמציינים היכן יהיו החיבורים לחלקים האחרים של המבנה. עקב כך, הקורות מיוצרות על פי העומסים הצפויים ובהתאם למגבלות הבנייה וההרכבה שהוזנו בשלב העיצוב הממוחשב.

להבדיל משלדי העץ הסטנדרטיים, הקורות המיוצרות בשיטה הרובוטית מסוגלות לשאת את העומסים האנכיים בזכות המבנה הגאומטרי של השלד, ובכך מייתרות את הצורך בלוחות חיזוק. זה מאפשר הפחתה במשקל הכולל של המבנה ושימוש מופחת בחומרים.

בשלב הראשון, מסור ומקדחה נשלטים על ידי בקר CNC ומשמשים כדי להכין כל חלק במבנה, כאשר הרובוט נושא את קורות העץ ולוקח אותן למקומן הנכון בזמן שהן מנוסרות לגודל המתאים. בשלב השני ולאחר החלפת כלים אוטומטית, רובוט נוסף קודח חורים במקומות הנדרשים. בשלב השלישי והאחרון, שני הרובוטים פועלים יחד ומניחים את הקורות בדיוק רב במקומן. החלקים מאורגנים ומחוברים יחד בעזרת השימוש בחיישנים אופטיים. כדי למנוע התנגשות בעת הנחת הקורות במקומן, החוקרים פיתחו אלגוריתם שכל הזמן מחשב מחדש את נתיב התנועה של הרובוטים על פי שלבי הבנייה. כעת, צוותים אנושיים מקבעים באופן ידני את הקורות יחד.

Robotic_Collaboration4

Robotic_Collaboration5

Robotic_Collaboration3

Robotic_Collaboration2

Robotic_Collaboration1

התהליך כולו מתבסס על שיטות קיימות של בניית שלדי עץ  אך לאלה נוספת היכולת הרובוטית לבנות חלקים במהירות ולחבר אותם בצורה מדויקת מאוד. השימוש ברובוטיקה מאפשר בנייה מראש של שלדי עץ, גם המורכבים ביותר, ובכך מקצר באופן משמעותי את זמן הבנייה ואת מידת המורכבות שלה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם