האירועים שלנו

הבתים החכמים של העתיד יהיו גמישים, יסתגלו לתנאי הסביבה ויתקנו את עצמם

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

1

ההתפתחויות המדעיות בתחום הבניה בכלל, וחומרי הבניה בפרט, מציגות תמונה מרגשת של הבתים העתידניים.

הנה שלוש דוגמאות מלהיבות לבתים חכמים באופן מיוחד. האחת נולדה בראשו של ממציא שהוא גם אומן ומציעה קונספט חדש לדיור, עם בית שמתאים את עצמו לתנאי מזג האוויר; השניה נוצרה בזכות האפשרות להדפסת תלת מימד; והשלישית היא טכנולוגיה שתאפשר לבית שלנו לתקן את עצמו.

להתאים את הבית למזג האוויר

דמיינו שאתם יושבים בכיף במרפסת או בגינה ופתאום העננים מתחילים לזוז והשמש נחשפת בשמים במלוא חומה היוקד. מה עושים? פשוט מאוד! מפעילים את המנגנון הרובוטי של הבית כדי שיזיז את לוחות הגג כך שיעשו לכם צל.

את הבית הטרנספורמטיבי (The Transformation House) המציא מייקל ג'אנצן (Michael Jantzen), "אומן וממציא שלעתים קרובות מתיחס לאדריכלות כאל יצירה אומנותית"', בלשונו.

זהו מבנה קונספטואלי של בית אוטונומי עשוי מחמישה חלקים מרכזיים שאותם ניתן לסובב, ידנית או אוטומטית, כדי לנצל את חומה של השמש ולחמם את הבית, לנצל את הרוח כדי לקרר את הבית, לנצל את הגשם כדי לאסוף מים לשימוש הדיירים, כדי לשנות את הנוף המשקיף מהחלונות או כדי לשנות את צורת הבית כולו, סתם כי זה כיף. כל הריהוט מאוחסן בתוך ארבעה קונטיינרים שאותם ניתן לסובב ולהוציא מרצפת הזכוכית, ולקפל חזרה בתום השימוש. הבית ייבנה מפלדה קלת משקל וחלקו יצופה בפנלים סולריים. ג'אנצן מוסיף שהבית יכול גם לייצר את האנרגיה הנדרשת לו באמצעות פאנלים סולריים.

הטכנולוגיה למען האנושות

הדפסה תלת ממדית (3D) היא העולם החדש שהופך כמעט כל עיצוב מורכב ואלמנטים בהתאמה אישית – לזמינים. יש היום חברות שמדפיסות בתים במהירות כל כך גדולה, עד שהבנייה ואספקת הבית יכולות להתרחש באותו יום. ערים שחוו משברים השתמשו בבתים שנוצרו בהדפסת 3D כדי לספק דיור למשפחות חסרות כל.

אבל ישנם גופים שחושבים עוד יותר בגדול. Samsung SmartThings, למשל, חוזה בית עתידי שיגיע עם אפליקציה אשר תאפשר לשנות את מראה הקירות והרצפות העשויים ממעטפת כפיפה (malleable skin) בעלת חיישנים; בעוד שהסוכנות הממשלתית האמריקאית DARPA מפתחת טכנולוגיה שתאפשר 'לגדל' בתים שיהיו מסוגלים לתקן את עצמם.

איך שלא מסתכלים על זה – נראה שהחיים בבתים חכמים יהיו, בסופו של דבר, מנת חלקו של כל אחד מאתנו.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם