האירועים שלנו

הטרנד המחשמל הבא: רשת חשמל חסכונית שתקיף מדינות, יבשות ואפילו את העולם כולו

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

4

רבות נכתב על המעבר מרשת החשמל המסורתית למיקרו-רשתות (microgrids), ועל כך שהולכת רשת החשמל הולכת להיות יותר ויותר מבוזרת ועצמאית, בניגוד למערכת המסורתית של קווי מתח גבוה שמעבירים חשמל מתחנת הכוח לרחבי המדינה, שלא השתנתה כבר שנים.

אבל נראה שהרשת שתחליף את המערכת המסורתית היא לא הרשת המבוזרת אלא זו שתוכל להקיף שטחים נרחבים – רשת החשמל שנקראת סופר-רשת (Supergrid).

רשת חשמל שתיתן מענה לצרכים

הביקוש הגלובלי ההולך וגובר לחשמל והחשש מהקצנת שינויי האקלים הובילו לחיפוש אחר הדרך הטובה ביותר לתת מענה לצרכי החשמל הגדלים, תוך הפחתת הפגיעה בסביבה וצמצום עלויות הייצור ואספקת האנרגיה.

אמנם, פתרונות רבים מתמקדים היום יותר בבידוד ובביזור, אבל ישנם גם כאלה שמתמקדים באפשרות ההפוכה. כלומר, בהקמת רשתות חשמל מתוכננות בקפידה – מערכות הולכה במתח גבוה שיוכלו להקיף מדינות, יבשות ולבסוף את העולם כולו, ויאפשרו שימוש באנרגיה המתחדשת בהיקף נרחב מאוד.

מהי טכנולוגיית הסופר-רשת?

טכנולוגיית סופר-רשת מבוססת על זרם ישר במתח גבוה (High Voltage Direct Current- HVDC), ולא על הטכנולוגיה המסורתית של זרם משתנה במתח גבוה (High Voltage Alternating Current-HVAC).

הנטייה להעדיף את שיטת ה-HVDC נובעת מכך שפחות אנרגיה הולכת לאיבוד כאשר החשמל מועבר לאורך קילומטרים רבים. בנוסף, בגלל שהזרם הישר (DC) זורם בהתמדה באמצעות חוטים מבלי לשנות את הכיוון פעמים רבות בכול שניה, כפי שקורה בזרם המשתנה (AC), אין צורך בפיצוי תגובת כוח (Reactive Compensation) לאורך קווי החשמל.

דוגמאות לתכנון סופר-רשת בעולם

כרגע, צמיחת ה-HVDC והסופר-רשת היא אטית, וסביר להניח שכך יהיה המצב גם בשנים הקרובות. למה? כי הצורך בתמיכה פוליטית חזקה, בתיאום רגולטורי ובגיוס הון מסבכים את פיתוח הסופר-רשת. אבל בכול זאת, יש התקדמות. למשל, בשנת 2011 הוכנו תכניות לסופר-רשת שתחבר בין  סין, רוסיה, מונגוליה, יפן ודרום קוריאה. מטרת הפרויקט היא למצוא דרכים להעביר אנרגיית רוח ממונגוליה, אנרגיית פחם מדרום מערב סין וכוח הידרואלקטרי מרוסיה – לאזורים אורבניים בחמש מדינות אלה שבהן קיים צורך בכך.

גם בארצות-הברית יש תכניות שנועדו להביא את אנרגיית הרוח מהמישורים הגדולים וממישורי הדרום לנקודות שנמצאות הרחק משם, במזרח המדינה. מתי כל זה אכן יתמשש? אין לדעת, אבל אנחנו מקווים שלא ירחק היום.

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם