האירועים שלנו

המגדל שלא רק מנקה את האוויר, אלא גם מייצר יהלומים מהפחמן

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

2

כדי להבין את רמת הזיהום הגדולה בעיר הסינית הסואנת בייג'ין, נסו להפנים את העובדה הבאה: שהייה של כמה שעות ברחובות העיר משולה לעישון של 17 סיגריות ביום. זה בטח לא העתיד המזהיר שכולנו מדמיינים לעצמנו. אבל אולי דווקא מסין תבוא הישועה… בבייג'ין, כמו גם בכמה ערים סיניות אחרות, אפשר היום למצוא את אחד הפתרונות המדהימים לבעיית זיהום האוויר, וזהו מגדל שמשמש גם כמטהר אוויר ומאפשר להפוך את הערפיח שנשאב – ליהלומים…

זהו מטהר האוויר הגדול ביותר בעולם. המגדל אוסף את חלקיקי הפחמן שבאוויר ואלה נדחסים ליהלומים שנמכרים לציבור הרחב במטרה לממן את בנייתם של מגדלים נוספים. יש המכנים אותו Pollution Solution, או בתרגום מתחרז לא פחות: הסיום לזיהום, ויש הסבורים שהוא פשוט יצירת אומנות. מכול מקום, מה שבטוח זה שהפרויקט לסילוק הערפיח מצליח לשפר את איכות האוויר בעיר.

פרויקט מגדלי טיהור האוויר בסין הוא פרי רוחו של האומן ההולנדי דן רוזגארד (Daan Roosegaarde) – מייסד "סטודיו רוזגארד" שמפתח פרויקטים המשלבים טכנולוגיה ואומנות בסביבה אורבנית – והוא עסוק היום בבנייתם של מגדלים נוספים.

רוזגארד מתייחס אל המגדל כאל שואב האבק הגדול ביותר בעולם, כזה שמסוגל לשאוב את הערפיח מהשמים ולנקות אותם ברמת הנאנו. בפועל, המגדל מנקה את הערפיח שמורכב מחלקיקי PM2.5 ו-PM10 וכך יוצר אזור שהוא נקי מזיהומים ב-75%-55% יותר מאשר אזורים אחרים בעיר. אמנם, מדגיש רוזגארד, למגדל יש היום השפעה ברמה המקומית, אבל אפשר להגיע גם למצב שבו הוא ישפיע ישירות על רמת הזיהום בעיר כולה.

למעשה, כל מי שירכוש טבעת יהלום שיוצרה במגדל יוכל להיות שותף להקמתם של מגדלים נוספים.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם