האירועים שלנו

חדשות טובות: מדינות העולם מתחילות להחיל שינויים מרחיקי לכת

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

3

באופן חסר תקדים, נורבגיה התחייבה לאסור על השימוש בנפט ובגז לצרכי חימום עד שנת 2020 וסין השיקה תכנית מימון חדשה למלחמה בזיהום.

זהו צעד היסטורי לשתי המדינות, כאשר נורבגיה הופכת למדינה הראשונה שתאסור על השימוש בנפט ובגז לחימום מבנים, וזה אחרי שכבר התחייבה להגביל את פליטת הזיהום מהמכוניות. וסין ונורבגיה לא לבד – מדינות נוספות נקטו במהלכים ראויים לשבח במטרה להגביל את הזיהום שגורם לשינויי אקלים:

  • שבדיה פרסמה לאחרונה תוכנית נועזת שיעדה להיות מדינה נקיה מפחמן עד שנת 2045
  • הממשלה החדשה של צרפת הודיעה שהיא תנקוט צעדים דרסטיים כדי להפחית את פליטת הפחמן ולהפסיק את התמיכה בתעשיות שתורמות לכריתת היערות המאסיבית
  • למרות אדישותו של טראמפ לנושא, ארצות הברית תעמוד בהתחייבויותיה במסגרת הסכם פריז.
  • ושוב בנורבגיה – המדינה הכריזה שעד שנת 2025 יחול איסור על נהיגה במכוניות שפועלות על דלק.

האיסור הנורבגי על חימום נפט

4

השר הנורבגי לאיכות הסביבה, וידר הלשנגלייד (Vidar Helgesenlaid), הצהיר כי "אלה שמשתמשים בנפט לחימום, חייבים למצוא לעצמם אפשרויות אחרות עד 2020".

לאור העובדה שהחקיקה עשויה להתרחב ולכלול הגבלות על שימוש בגז טבעי לחימום מבנים, מומלץ לאזרחים לבחון חלופות כגון: משאבות חום, שימוש בהידרואלקטריקה ואפילו תנורים מיוחדים לשריפת שבבי עץ.

מריוס הולם (Marius Holm), ראש זירו (Zero), הקרן שמקדמת את הקיצוץ בפליטות הפחמן, מתלהב מהאיסור הקרב ובא ואומר: "זהו מדד אקלימי חשוב מאוד שמפחית משמעותית את הפליטות ומשדר איתות מוצק לכך שאנו אכן עוברים מפחמן לאנרגיה מתחדשת".

איסור השימוש בנפט ובגז לצרכי חימום משקף שינוי קיצוני במדיניות של נורבגיה. חשוב להבין כי למרות אישרור הסכם פריז, נתוני שנת 2016 מראים כי בנורבגיה חלה באותה שנה עלייה של 3.3% בפליטות, לעומת 1990, והיא נמצאת במקום ה-15 ברשימת יצואניות הנפט בעולם. אבל, המדיניות החדשה עשויה להפחית את פליטות המדינה בכ-340,000 טון בשנה.

גם סין עושה מעשה

5

תכנית הפיילוט של סין, Green Finance, תקדם ותממן את המלחמה של המדינה בזיהום. במסגרת התכנית, גופים פיננסיים ב-5 אזורים גאוגרפיים שונים יציעו תמריצים כספיים ולעסקים ולעשיות ידידותיים לסביבה. התכנית גם תאיץ את ההתפתחות של ביטוחים ירוקים ותעודד בנקים לבחון מערכות מימון חדשות שיעודדו הפחתת זיהומים סביבתיים.

התכנית היא חלק ממאמציה המרוכזים של סין לפתור את משבר זיהום האוויר המתמשך שלה, בעיה שגובה את חייהם את 1.1 מיליון איש בשנה! זוהי השנה הרביעית של המדינה במלחמתה בזיהום, מאבק שמטרתו לפתור עשרות שנים של נזקים שנגרמו בעקבות הצמיחה הכלכלית שבאה על חשבון הסביבה. אין ספק שעד כה, סין התקדמה באופן מרשים: היא היום היצרנית הגדולה בעולם של אנרגיה סולרית, היא החלה בהקמתו של מפעל ללכידת פחמן, הראשון מבין שמונה, היא מקימה את עיר היער הראשונה – סביבה אורבנית ירוקה, ו-70,000 מוניות בביג'ין יוחלפו בקרוב בדגמים חשמליים.

יידרש מאמץ עולמי כדי להצליח במאבק נגד שינויי האקלים וןמנוע את הרס הפלנטה שלנו. הסכם פריז סימן את  היעד, ומספר המדינות שהצטרפו למסלול חורג אף מהתחזיות שהן עצמן קבעו ומלמד על כך שההתקדמות בנושא נמצאת בעיצומה. נשאר רק להחזיק אצבעות, חזק.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם