האירועים שלנו

חולים? החלפת התאורה עשויה להאיץ את תהליך ההחלמה שלכם

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

3

Philips השיקה פיילוט של מערכת תאורה מבוססת LED לחדרי מטופלים בבתי חולים, שמשתנה כדי לשקף את מחזורי האור הטבעי ועוזרת לחולים לא רק לישון טוב יותר בלילה, אלא גם להחלים מהר יותר.

כולנו רגילים לראות את התאורה הפלורוסנטית והקשוחה משהו של בתי החולים, שהיא אמנם בהירה מספיק כדי לאפשר לאנשי מקצועות הבריאות לטפל בחולים אבל גם מסנוורת את המטופלים ומטשטשת את תחושת הזמן שלהם עד שהם מתקשים להבדיל בין יום ללילה.

בנוסף, סגנון התאורה הזה איננו תורם לקידום הבריאות וההחלמה של המטופלים. אבל, מה שכן עשוי לתרום לבריאותם היא מערכת תאורת LED מתכווננת שמחקה את מחזורי האור הטבעיים, כדי לתמוך ביכולתם של המטופלים לנוח וליצור סביבה חמימה ומרגיעה יותר בחדרי האשפוז.

ב-2013, השיקה Philips את מערכת Hue – תאורת LED אל חוטית שמאפשרת למשתמשים לשלוט בגוונים ובעוצמות האור עם מבחר של כ-16 מיליון גוונים שונים. Hue מאפשרת לאנשים לכוון את התאורה כדי להגביר את יכולת הריכוז שלהם, להירגע או ליצור אווירה ספציפית. בבית, התאורה המתכווננת היא אמנם מותרות נחמדים, אבל בסביבות מוסדיות כמו בתי חולים, המעצבים של Philips סברו שהיא יכולה להיות נכס חיוני. "בעקבות כל מה שידוע לנו על המדע שמאחורי התאורה, שבין היתר מוכיח שיש בידינו היכולת להשפיע על אנשים באופן חיובי באמצעות תאורה, זאת הייתה הזדמנות שלא יכולנו להתעלם ממנה," אמרה פטרישיה ריזו (Patricia Rizzo), מעצבת תאורה בכירה ב-Philips.

להציל חיים

בשנה שעברה, חברה Philips עם בית חולים Masonic לילדים של אוניברסיטת מינסוטה והתקינה פיילוט של מערכות תאורת LED מתכווננות בכמה חדרי אשפוז ביחידת הטיפול הנמרץ לילדים. התאורה הותקנה לא רק מעל למיטה, כנהוג, אלא גם בנקודות שונות על גבי התקרה והקירות. גם הילדים וגם אנשים הצוות יכולים לשלוט בתאורה באמצעות ממשק דמוי טאבלט. התאורה מתאימה את עצמה לשעות היום ולמספר המאושפזים בחדר, אבל ניתן לעקוף אותה באופן ידני בכל זמן.

הפיילוט המוצלח העניק למטופלים תחושת זמן, כאשר מחקרים מצאו שמטופלים אשר תחושת הזמן של מטשטשת נוטים להישאר באשפוז למשך זמן ארוך יותר וכן סיכויי ההחלמה שלהם נמוכים יותר מאלה שאינם סובלים מחוסר תחושת זמן. לפיכך, אף על פי שאין עדיין מספיק נתונים כדי לקבוע בוודאות את יעילותה של המערכת, הצוות מאמין שהתאורה המתכווננת תאפשר למאושפזים לישון טוב יותר ולהימנע מתחושת חוסר הזמן.

נוסף על היתרונות למטופלים, מערכות התאורה החדשנות גם מפחיתות את צריכת האנרגיה ב-80% ומאפשרות לבתי החולים להשקיע את הכספים שנחסכו בשיפורים מצילי חיים. בשנה הבאה, Philips מקווים להרחיב את השימוש במערכות התאורה ליותר חדרים ולבתי חולים נוספים.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם