האירועים שלנו

לבנות את Jarvis: מארק צוקרברג על בינה מלאכותית ובית חכם

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

7

מארק צוקרברג, אחד היזמים הידועים והמובילים בעולם, בנה מערכת בית חכם המבוססת על
AI) Artificial Intelligence) או בעברית, בינה מלאכותית. הוא גם כתב מאמר על תהליך הפיתוח והדגים את פעולת המערכת בסרטון וידאו שהפיק.

צוקרברג הצליח לבנות בינה מלאכותית פשוטה (שאותה הוא כינה Jarvis – הדמות הבדיונית מסרט הקומיקס ׳איירון מן׳ שמופעלת על ידי בינה מלאכותית), שתנהל עבורו את הבית החכם, תשוחח ותתקשר עם הטלפון והמחשב שלו, תשלוט בתאורה, בטמפרטורה ובמכשירי החשמל, תשמיע מוסיקה לפי פקודה, תשמור על ביטחון הבית ותוכל ללמוד מילים ומושגים חדשים.

מערכת ה-AI שבנה משתמשת בכמה טכניקות של בינה מלאכותית שכוללות יכולת עיבוד שפה טבעית, זיהוי דיבור, זיהוי פנים וחיזוק הלמידה.

קבלו את… Jarvis!

אז איך עושים את זה? קודם כל צריך בית מחובר

כבר בתחילת התהליך התברר לצוקרברג שלא פשוט לחבר את כל מכשירי הבית למערכת אחת. היה עליו לכתוב קוד שיחבר בין כל המערכות שדיברו כל אחת בשפה משלה והופעלה על פי פרוטוקול משלה. למשל, את התאורה, הטמפרטורה והדלתות מפעילה מערכת Crestron; את המוסיקה, מערכת Sonos עם Spotify; את הטלוויזיה, סמסונג; את מצלמת המעקב אחר ביתו הקטנה מקס, מצלמת Nest; וברור שהוא עובד על מערכת שמחוברת לפייסבוק.

כדי שיוכל לשלוח פקודה מהמחשב להדליק אור או להפעיל מוסיקה, נאלץ צוקרברג לשנות את התכנות של המכשירים בביתו. מה עוד שחלק גדול מהמכשירים בכלל לא מחובר לאינטרנט. הוא כן הצליח לשלוט בכמה מהם באמצעות שימוש במתגי הפעלה שמחוברים לאינטרנט ומאפשרים הדלקה וכיבוי מרחוק, אבל לפעמים גם זה לא הספיק.

״למדתי שקשה למצוא טוסטר שיאפשר לך להתחיל קלייה אוטומטית כשהמכשיר כבוי אבל החשמל מופעל. בסופו של דבר מצאתי טוסטר ישן משנות החמישים וחיברתי אותו למתג חשמלי״, מספר צוקרברג.

המשמעות היא שכדי שעוזרים מסוגו של Jarvis יהיו אפשריים, צריך שיותר התקנים בבית יהיו מחוברים לאינטרנט ועל התעשייה לפתח סטנדרטים משותפים כדי שההתקנים יוכלו לדבר אחד עם השני.

בסיכומו של דבר, מסקנתו של צוקרברג היא שהרמה של טכנולוגיית AI היום מספיקה לפיתוחו של מוצר בסיסי בלבד (למרות שאנחנו לא מזלזלים – גם המוצר הבסיסי הוא מצוין), אבל אין ספק שהיא תשתפר מאוד בשנים הקרובות. לדעתו של צוקרברג המוצרים הטובים ביותר יהיו אלה שנוכל לקחת אתנו לכול מקום ולתקשר באמצעותם גם בפרטיות.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם