האירועים שלנו

לבני הבנייה של העתיד והרובוטים שכבר יודעים לעבוד איתן

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

האדריכלית והחוקרת פרופסור נרי אוקסמן (Neri Oxman), וקבוצת המחקר שלה באוניברסיטת MIT בנו נחיל של רובוטים (Fiberbots) שיוצרים מבנים צינוריים במהירות מרשימה על ידי כריכה של סיבי פיברגלס סביב עצמם.

אוקסמן והצוות שלה פיתחו מערכת דיגיטלית שמורכבת מ-16 רובוטים ומערכת עיצוב נפרדת ששולטת בהם. כל רובוט בנחיל זהה לחברו וכולם עובדים יחד בו זמנית. הרובוטים משתמשים במערכת לכריכת פיברגלס כדי להרכיב מבנה שתומך בעצמו ועשוי מצינורות ומתנשא לגובה של עד 4.5 מטרים.

הגוף המרכזי של כל רובוט מוקף בממברנת סיליקון מתנפחת. על ידי ניפוח הממברנה, הרובוט מסוגל לקבע את עצמו על המבנה הקיים, שבמקרה זה הוא צילינדר צינורי שחובר לאדמה.

ברגע שהרובוט מנופח, תערובת של סיבי פיברגלס ושרף מוזנת לתוך זרועו ונשאבת ממערכת אחסון אשר נמצאת על הקרקע. התערובת מעורבבת לחומר אחיד בזרבובית של הרובוט, אשר כורך את הסיבים סביב עצמם כדי ליצור שכבה חיצונית חזקה מאוד. בסיומו של התהליך הרובוט מוציא מעצמו את האוויר כדי להתנתק משכבת הסיבים ברגע שזו התקשתה, ועובר מעלה לאורך הצינור כדי לחזור על התהליך במקטע הבא.

"סיבים הם הלבנים של העתיד", אמרה אוקסמן. "בקרוב סיבים יופיעו בכל מקום, בכל מיני גדלים ויישומים, כולל העברה של נתונים בין גופים, בניינים וסביבות. בחרנו בפיברגלס כחומר בניין בסיסי שאיתו יכולנו להתנסות, אבל עכשיו אנחנו בוחנים סיבים חכמים שעשויים מחומרים טבעיים, אפקטיביים לא פחות אבל גם ידידותיים לסביבה".

ה- Fiberbotsשאבו השראה מהדרך שבה יצורים חיים, כמו עכבישים ודבורים, משתמשים בחומרים טבעיים כדי לבנות מבנים גדולים ועמידים. "כמה מהיצורים המצליחים ביותר בטבע משתפים פעולה כנחיל", אמרה אוקסמן. "הבנאים של הטבע ממנפים את המערכת ההיררכית שלהם כדי לשלוט ולשפר איכויות שונות של חומרי בניין רבים".

אוקסמן והצוות שלה ב-MIT מקווים שמערכות הבנייה השיתופיות הללו ישמשו בסופו של דבר כשיטה אלטרנטיבית להקמת מבנים אדריכליים באפקטיביות, גם בסביבות מרוחקות.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם