האירועים שלנו

למרות טראמפ, עשירי ארצות הברית מחויבים לאנרגיה נקיה

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

2

תמונות: ויקיפדיה

האם אדם אחד (נאמר, נשיא ארצות הברית) יכול לעצור את מהפכת האנרגיה הנקייה? ארנולד שוורצנגר, מושל קליפורניה לשעבר, מאמין שלא וזוהי גם דעתו הנחרצת של מייקל בלומברג, מי שהיה ראש עיריית ניו יורק.

בלומברג הודיע שידאג להעביר 15 מיליון דולר כדי לעמוד במחויבות שעליה חתמה ארצות הברית במסגרת הסכם פריז, לאחר שטראמפ הצהיר שהוא נסוג מהסכם זה. עם הבטחה זו מצטרף בלומברג לאינספור קולות שיוצאים נגד הנסיגה האמריקנית מן ההסכם.

פועלים מלמטה למעלה

בלומברג, איש העסקים ושליח האו"ם בנושא שינויי האקלים, מצהיר שהיעדר שיתוף פעולה מצד הממשל הפדרלי לא ימנע מארצות הברית לעמוד ביעדים להפחתת הפחמן במדינה, והוא מתחייב לתמוך בעבודת האו"ם בתחום שינויי האקלים באמצעות קרן הפילנתרופיה של בלומברג (Bloomberg Philanthropies foundation).

בהודעה לעיתונות טען בלומברג שהאמריקאים לא מסתלקים מהסכם האקלים של פריז אלא להיפך, הם שואפים להתקדם. ראשי ערים, מושלים ומנהיגים עסקיים משני צדי המתרס הפוליטי חותמים בימים אלה על הצהרת תמיכה שתוגש לאו"ם, ויחד יצליחו להשיג את מטרותיה של ארצות הברית להפחית את פליטות הפחמן, כפי שנקבעו בפריז ב-2015.

כאות למחויבות האמריקאית מציעה הקרן של בלומברג, בשותפות עם אחרים, 15 מיליון דולר לאו"ם – שווה ערך לסכום שהארגון עומד להפסיד בגלל מדיניותו של ממשל טראמפ. המשמעות היא שהאמריקאים יכבדו את הסכם פריז ויגשימו אותו על ידי הנהגה מלמטה למעלה, כשוושינגטון לא תוכל לעשות דבר כדי לעצור את התהליך. בלומברג מאמין ש-15 מיליון הדולרים יסייעו גם למדינות אחרות ליישם את ההתחייבויות שלהן בהסכם פריז.

התנגדות מאוחדת

בלומברג נמצא בחברה טובה ומצטרף לאמריקנים רבים שמתנגדים לנסיגה האמריקאית מהסכם פריז. מושלים של 4 מדינות בארצות הברית, וכן אינספור ראשי ערים, ראשי תאגידים ונשיאי אוניברסיטאות מתחייבים לעמוד ביעדים שנקבעו בהסכם שינויי האקלים. קואליציה זו מתכננת לבקש מהאו"ם לקבל את המסמך שלהם כאילו היה מסמך ממשלתי של מדינה.

בלומבג טען בפני הניו יורק טיימס "אנחנו נעשה את כל מה שאמריקה היתה עושה אם היתה דבקה במחויבותה". אם יצליחו, תהיה למהלך השפעה משמעותית על פליטת הפחמן ושינויי האקלים.

"אדם אחד לא יכול לבלום את ההתקדמות שלנו", אמר ארנולד שוורצנגר. "אדם אחד לא יכול לעצור את מהפכת האנרגיה הנקייה", הוסיף.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם