האירועים שלנו

מה יוצא כשמחברים חול עם הדפסת תלת ממד? תקרת בטון קלת משקל

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax


תקרת בטון קלת משקל שנוצרה בהדפסת תלת ממד של חול היא בין החידושים שניתן למצוא בבית ניסיוני שנבנה בתהליכים רובוטיים על ידי אוניברסיטת ETH בציריך.

הבית, שמכונה DFAB House, נמצא כעת בתהליכי בנייה שעושים שימוש בחמש שיטות בנייה דיגיטליות שלא נראו עד כה בשום פרויקט אדריכלי ברחבי העולם, כאשר תקרת ה-Smart Slab היא התוספת האחרונה ברשימה.

המבנה עוצב בצורה ממוחשבת במטרה לעשות שימוש בכמויות החומר הקטנות ביותר שניתן ועדיין לאפשר  תמיכה איתנה. כתוצאה מכך, התקרה שוקלת פחות ממחצית מתקרות בטון רגילות.

התקרה קלת המשקלת התאפשרה בזכות השימוש בהדפסת תלת ממד של חול לייצור השלד. עם הדפסת תלת ממד, קל לייצר תצורות מורכבות מאוד בחלקים. כלומר, ניתן לחתוך חומרים כבדים לחלקים נפרדים שיחד מרכיבים את העיצוב השלם, עוד לפני שהם נשלחים להדפסה.

באוניברסיטה מקווים שהחידוש ירחיק את ענף הבנייה מהייצור של אותה תקרה מוצקה שוב ושוב. "החיסרון של שיטת הייצור הנפוצה הוא שימוש עודף בחומרים ופליטת פחמן גבוהה מדי", נמסר מהאוניברסיטה. "שיטות הייצור הדיגיטליות יכולות להיות המפתח לשינוי: אפשר לייצר רכיבים בצורה אופטימלית ולאפשר את היציבות הנדרשת עם כמות קטנה בהרבה של חומרים.

"המורכבות הגאומטרית של הרכיבים היא חסרת משמעות בהדפסת תלת ממד ואיננה גוררת עלויות נוספות – המדפסת פשוט מדפיסה בהתאם להנחיות".

תקרת Smart Slab מכסה 80 מטרים רבועים בין קומת הקרקע והקומות הראשונות של ה-DFAB House. היא שוקלת 15 טון ועוביו של העיצוב הגלי שלה הוא רק 20 מילימטרים בנקודה הדקה ביותר שלו. התקרה פותחה על ידי קבוצת מחקר שבראשה עומד הארכיטקט בנג'מין דילנבורגר (Benjamin Dillenburger), פרופסור באוניברסיטה.

החומר שיוצר הוא מעין אבן חול מלאכותית שעליה הותזו סיבי בטון מחוזק וזהו הייחוד המרכזי של התהליך המשולב הזה – היכולת להשתמש בסיבי הבטון המחוזק בעלי הביצועים המעולים.

באוניברסיטה מתארים את התקרה כשילוב של החוזק המבני של בטון עם החופש העיצובי של הדפסת תלת ממד. המסגרת המשנית של התקרה יוצרה בשיטות מסורתיות יותר של חיתוך CNC של עץ. העיצוב של כל חלקי התקרה נעשה על ידי שימוש בתוכנה ייחודית שלא רק התאימה את התצורה כך שהתקרה תהיה דקה ככל שאפשר, אלא גם קבעה את הגדלים האופטימליים והמיקום של גופי התאורה ומערכת המתזים לכיבוי האש.

"לא ציירנו את התקרה, תכנתנו אותה", אומר אחד הארכיטקטים שהשתתפו בפרויקט. "אחרת, זה היה בלתי אפשרי לתאם בין כל ההיבטים של התכנון, בטח שלא בדיוק כל כך מרשים". באוניברסיטה מעריכים שבמבנים רבי קומות, השימוש בתקרת Smart Slab יחסוך די מקום כדי שאפשר יהיה להוסיף כמה קומות לבניין על אותו שטח פנים.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם