האירועים שלנו

נעים להכיר: סוללת הפרוטון שעוד תציל את העולם

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

1

ימי שלטונה הבלתי מעורער של סוללת הליתיום עשויים להיגמר בקרוב. חוקרים באוניברסיטת RMIT במלבורן, אוסטרליה, יצרו אב-טיפוס של סוללה אלטרנטיבית שפועלת על פחמן ומים.

זוהי סוללת הפרוטון הראשונה בעולם, פתרון לאחסון אנרגיה שפועל על חומרים זולים וידידותיים לסביבה. למה כדאי שנשנה את האופן שבו אנחנו מאחסנים אנרגיה? הנה שלושה דברים שחשוב לדעת על הסוללה העתידית הזאת.

  1. סוללת הליתיום מורכבת מחומרים הרבה יותר זמינים

אספקת הליתיום העולמית מתרכזת במספר מאוד מצומצם של מדינות, כאשר המתכות האחרות שמרכיבות את סוללות הליתיום הולכות ונגמרות בקצב מהיר, וזה אומר שהן גם הופכות יותר ויותר יקרות. לעומתן, האלקטרודה של סוללת הפרוטון עשויה מפחמן, אחד החומרים הזמינים ביותר על כדור הארץ, ונטענת על ידי פיצול של מולקולות מים.

  1. היא נטעת

הסוללה של RMIT ניתנת להטענה, באותו דרך שבה אנחנו טוענים סוללות ליתיום נטענות. כך זה עובד: החשמל מפצל את מולקולות המים, שמייצרות פרוטונים, שנקשרים לפחמן באלקטרודה של הסוללה. לאחר מכן, הפרוטונים משתחררים שוב ועוברים דרך תא ההטענה, שם הם יוצרים מגע עם האוויר כדי ליצור מים ולייצר חשמל.

לפי המחקר, הסוללה המזערית, בעלת שטח פנים של 5.5 סנטימטרים רבועים מסוגלת לאחסן אותה כמות אנרגיה ליחידה שמאוחסנת על ידי סוללות הליתיום הרגילות.

  1. היא איננה פולטת פחמן

הכרייה של ליתיום ומתכנות נדירות אחרות לבניית סוללות הליתיום כרוכה בהשלכות סביבתיות שונות, כולל השלכה של כימיקלים למערכות אקולוגיות שונות וביאור של שטחי צמחייה. נוסף על פליטת הפחמן שנגמרת בעקבות הכרייה, העיבוד של החומרים המוליכים דורש בעצמו לא מעט אנרגיה, ובדרך כלל המשמעות היא חשמל שנוצר מדלק מאובנים.

הייצור של הפחמן והמים הנדרשים לסוללה החדשה אינם משפיעים על הסביבה כלל. נכון לזמן זה, הפליטות העיקריות של הסוללה יהיו מקור החשמל שישמש לטעינה שלה.

החוקרים מעריכים שסוללת הפרוטון שלהם תהיה זמינה בשוק בתוך חמש עד 10 שנים. אלה הן חדשות לסביבה, שכן הדרישה לסוללת צפויה לזנק עם המעבר לאנרגיה נקייה. בלי סוללות טובות לאחסן את האנרגיה בימי שמש או רוח, לא נוכל לנצל את מקורות האנרגיה הללו כשמזג האוויר ישתנה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם