האירועים שלנו

תאורת לד מאירה פסולת בחלל בפרויקט שמנסה למצוא פתרון לבעיה

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

האמן והמעצב ההולנדי דן רוסגארד (Daan Roosegaarde) אוהב לעורר מודעות סביבתית על ידי יצירות אמנות סימבוליות, והפרויקט החדש, Space Waste Lab, הוא אולי היצירה המרשימה ביותר שלו עד כה.

הפרויקט החדש נעזר בנתונים בזמן אמת ובתאורת לד עוצמתית כדי למשוך תשומת לב לבעיית הפסולת בחלל, אבל התוכניות של האמן לא מוגבלות רק לכך. ה-Space Waste Lab הוא קריאה לפעולה והסטודיו קורא לחשוב מחדש על הבעיה, שהולכת וגדלה עם הזמן.

רוסגארד תאר את הפסולת בחלל כ"ערפל של היקום" ולמען האמת, זהו תיאור די ראוי. בעוד אתם קוראים מילים אלה יש כ-29,000 פיסות פסולת בגודל 10 סנטימטרים או יותר שסובבות את כדור הארץ במהירות של 28,000 קילומטרים לשעה. הפסולת מורכבת מדברים כמו חלקי טילים, חלקי חלליות מקולקלים וחלקי לוויינים. ואלה הם רק הפריטים הגדולים יותר. לפי נאס"א, יש עד 500,000 פריטי פסולת בחלל בגדלים שונים, מגודל של גולה ומעלה, ומיליוני פריטים אחרים שהם קטנים מכדי שאפשר יהיה לעקוב אחריהם. והבעיה היא לא רק הזיהום, כי פסולת שנעה בכזאת מהירות מהווה סכנה גם לחלליות וגם ללוויינים שנמצאים בחלל.

המעצב חבר עם צוות Clean Space של סוכנות החלל האירופאית בפרויקט שהחל את דרכו כיצירת אמנות שהוצגה בהולנד. תאורת הלד ארוכת הטווח התבססה על נתונים בזמן אמת ויצרה חיצים שהתקבעו על פריטי פסולת בחלל. והתצוגה המרשימה הזאת הייתה רק הצעד הראשון בתוכנית. רוסגארד מתכנן לייצר טכנולוגיה שתנקה את פסולת החלל בעתיד, אך עדיין לא ברור איך בדיוק יעשה זאת ואיך יפתור את אינספור הבעיות הנוספות שעומדות בפני יישום הפרויקט.

"זה ייקח בין חמש ל-10 שנים והרבה מאוד אבי-טיפוס. עדיין יש לנו הרבה מאוד עבודה", אמר רוסגארד. בינתיים, לפחות דיברנו על זה.

 

 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם