תחנת כוח באיסלנד הצליחה להפוך את פליטת הפחמן הדו-חמצני לאבן

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

iceland1

פחמן דו-חמצני (CO2) הוא בעיה אקולוגית ידועה ואם רק היינו יכולים, היינו קוברים אותו עמוק באדמה ושוכחים שהוא היה קיים.

אנשי איכות הסביבה טוענים מזה זמן רב שאחסון תת קרקעי של הפחמן יכול להפחית את הפליטה ולסייע לכלכלת העולם לגמול את עצמה מדלק מאובנים. הבעיה היא שזה יקר מדי ובנוסף, איש לא מבטיח שהחומר לא ידלוף החוצה מתוך קברו…

אבל, לפי דיווח במגזין Wired, כנראה שתחנת כוח אחת באיסלנד מצאה פתרון. על ידי שאיבת פחמן דו-חמצני לתוך בזלת געשית, הצליח פרויקט CarbFix באיסלנד להמיר 95% מפליטת הפחמן הדו-חמצני שלו ולהפוך אותו למינרלי קרבונט מוצקים.

האם מדובר בנס? ובכן, לא בדיוק. במקרה זה הפחם לא נלכד פיזית אלא כימית. מה זה אומר?

 • תחנת הכוח הגיאותרמית באיסלנד הצליחה לשאוב את הפחם באמצעות מסננים עם אמינים (amines – קבוצת תרכובות אורגניות) שקשרו את מולקולות הפחמן הדו-חמצני.
 • לאחר לכידתו, שחררו מפעילי התחנה את האמינים מהפחמן הדו-חמצני על ידי העלאת הטמפרטורה עד שהפחמן הדו-חמצני הפך שוב לגז.
 • לאחר מכן, הם קררו את ה-CO2 כדי שיהפוך לנוזל שניתן לשאוב ולהוליך למערה תת קרקעית.

iceland2
בתמונה: המפעל באיסלנד (מקור:
YouTube)

התקווה היא שה-CO2, שזקוק למאות או לאלפי שנים כדי להפוך לגיר, לא ידלוף מהמערה. בנוסף, בכל הפעולה הזו מושקעת המון אנרגיה. עבור כל 3 תחנות כוח פחם שמסוגלות ללכוד ולאחסן את הפחם, צריך לבנות תחנת כוח רביעית שתספק חשמל להטמנת ה-CO2. ובאשר ליעילות? כרגע אפשר לטפל רק ב-35-25 אחוזים מה-CO2.

ומעבר לאיסלנד…

 למרבה הצער, אנחנו ממליצים לחכות עם ההתלהבות.

זה עדיין לא פתרון לכול צרות הפחמן בעולם. קודם כל, מפעלים גיאותרמיים, כמו זה באיסלנד, פולטים רק כ-5% מה-CO2 שפולטות תחנות כוח פחמיות. כלומר, רוב המפעלים יזדקקו לנדל"ן תת קרקעי רב כדי לקבור את הפליטות שלהם. כמו כן, פליטת תחנת כוח פחמית היא שונה והרבה יותר מלוכלכת, ואף אחד לא ממש בטוח אם בתחנות אלה ההמרה הכימית למינרלים מוצקים תהיה מהירה באותה מידה כמו בתחנה הגיאותרמית.

ולבסוף, גיאוגרפית, איסלנד היא אי וולקני ויושבת על מישורים אדירים של בזלת תת קרקעית. רק מעט מאוד מקומות בעולם מבורכים בכך והעברת הפחמן אליהם מן הסתם אינה מעשית.

אבל, יש מי שבכול זאת רואים כמה צעדים קדימה. קרקעית האוקיינוס היא ברובה בזלתית. הרבה אנשים גרים ליד החוף ותחנות כוח רבות ממוקמות ליד החוף. אם יקברו את הפחמן באוקיינוס, גם אם תהיה דליפה, ה-CO2 יתפזר מיד במים הרבים.

בינתיים, נראה שאי אפשר לאמץ פתרון זה כצעד רציני לשינוי האקלים, והוא גם לא כלי שיאפשר הארכת השימוש בדלק מאובנים לנצח. אין ספק שאנחנו צריכים אנרגיה מתחדשת, פליטות מופחתות ופתרונות אחרים.

*תמונה ראשית: ויקיפדיה

כתובות נוספות שעשויות לעניין אתכם

 • Text_2

  טכנולוגיית חימום חדשה! בניין המשרדים החדש של גוגל יחומם על ידי האדמה עצמה

  2 בתמונה הראשית – דגם של מתחם המשרדים החדש הקמפוס החדש של גוגל ב-Bay View שליד סן פרנסיסקו, נבנה

  קרא עוד
 • Text_2

  שלט אחד (כמעט) לכל מכשירי הבית החכם

  1 Nanoleaf היא חברה לעיצוב גופי תאורה שהשיקה שלט רחוק בצורת תֲּריֹסִרון (גוף הנדסי בעל 12 פאות) אשר

  קרא עוד